Autor Wątek: dlaczego dn-x1500 dziwnie wycina czestotliwosci w EQ ??  (Przeczytany 4411 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Czaroo

• Gość
dlaczego dn-x1500 dziwnie wycina czestotliwosci w EQ ??
« dnia: 08 Sierpień 2009, 13:04:21 »
od bardzo niedawna jestem posiadaczem ww miksera, jestem bardzo zadowolony, na poczatku oczywiscie wszelkie zabawy itp. no i postanowilem przetestowac uroki matrixa.
kazdemu posiadaczowi proponuje przetestowanie tego co opisze i podzielenie sie swoimi uwagami.
zrodlo dzwieku ustawiamy na pierwszy i drugi kanal jednoczesnie. pokretla korektora ustawione w pozycji na dwunasta, czyli 0 dB. gainy na ta sama wartosc (wizualnie na wskazniku diodowym...) teraz na kanale pierwszym tony niskie skrecamy do -40dB a na kanale 2 tony srednie i wysokie skrecamy do - 40dB jednoczesnie zostawiajac basy na 0dB. i teraz oba line fadery do gory i sluchamy. dlaczego dzwiek nie jest identyczny jak gdybysmy wszystkie potencjometry na jednym kanale ustawili na 0dB, tylko brakuje mu jakiegos pasma?? mozna to porownac, ustawiajac pokretlo niskich tonow na 0dB w kanale pierwszym, jednoczesnie sdejmujac line fadera w kanale 2.
mam nadzieje, ze dosc jasno opisalem nurtujacy mnie problem. da sie jakos moze ustawic presety miksera, aby zniwelowac ten efekt ?
jakie wg was sa najbardziej uniwersalne, optymalne ustawienia presetow miksera, poniewaz na poczatku troche "inaczej" mi sie na nim gra, niz na innych mikserach, inne czulosci potencjometrow, odciecia itp.
pozdrawiam Czaroo

Offline Kaminsky

• Administrator
  • Człowiek DENON
    • DenonDJ.pl
Odp: dlaczego dn-x1500 dziwnie wycina czestotliwosci w EQ ??
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpień 2009, 13:47:14 »
To o czym piszesz jest całkowicie normalnym zachowaniem praktycznie każdego EQ. Gdybyś przeprowadził własne testy na innych mikserach (nawet nie posiadającego Matixa, ale dublując ten sygnał przed mikserem) to doszłoby do podobnej sytuacji, więc wcale nie jest to sprawa "dziwnego wycinania częstotliwości".

Sprawa jest bardzo prosta do wyjaśnienia. Każdy z potencjometrów nie ma ustalonej sztywnej granicy od której, do której "zbiera" (jest to nawet niemożliwe do osiągnięcia - można albo wyciąć za dużo, albo za mało). Jest to zrobione na tzw. "zakładkę", czyli przy wycinaniu za pomocą LOW górne częstotliwości pokrywają się po części dolnymi częstotliwościami z pasma MID. Analogicznie ma się sytuacja w przypadku MID i HI. Aby to po części zniwelować możesz pobawić się PRESETAMI zmieniając częstotliwości z których EQ zbiera, ale nie zniwelujesz tego całkowicie.

Dla przykładu podaję moje ustawienia częstotliwości (w nawiasach podaję ustawienia fabryczne):
HEQFreq - 16kHz (13kHz)
MEQFreq - 1 kHz (1kHz)
LEQFreq - 60Hz (100Hz)

I teraz po sprawdzeniu ustawień swoich i fabrycznych potwierdzam, że na moich jest zdecydowanie lepiej. Wniosek nasuwa się jeden - Im bardziej rozgraniczysz częstotliwości z których EQ ma zbierać tym ten efekt będzie mniej słyszalny. Z tym, że ja bym nie rozgraniczał ich do skrajnych wartości (czyli odpowiednio np. 20kHz, 1 kHz i 20Hz) tylko do własnych preferencji i nagłośnienia.
Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie.

Offline dadcom

• Zaawansowany użytkownik
  • NIE WAZNE Z CZEGO GRASZ WAZNE JAKI KLIMAT TWORZYSZ
    • dadcom
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpień 2009, 10:59:54 »
Sprzedalem juz jakis czas temu 1500 ale pamietam ,ze w presetach mozna wybrac ustawienia EQ pomiedzy trybem AUTO i PARAMETRYCZNYM.Nie jest mi dane znac zasade dzialania trybu AUTO ,jednak w trybie PARA mozna dokladnie okreslic czestotliwosc podzialu poszczegolnych pasm.Nie ma tylko mozliwosci ustawienia dobroci filtrow czyli wzajemnej filtracji sasiadujacych pasm czestotliwosci.
Jak wspomnial kolega wyzej mimo ze 1500 jest mikserem cyfrowym jednak potecjometry jako element mechaniczy ulega zuzyciu i poszczegolne sztuki moga roznic sie parametrami.
TANNOY REVEAL 6D hd 215,ACER ASPIRE V-3 771G ,M-AUDIO FW 410  vestax pmc 17a  NEXTBEAT-1000 MK2 wypasiony deskop i masa przewodow.....

djgoro

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Sierpień 2009, 12:30:45 »
Dla przykładu podaję moje ustawienia częstotliwości (w nawiasach podaję ustawienia fabryczne):
HEQFreq - 16kHz (13kHz)
MEQFreq - 1 kHz (1kHz)
LEQFreq - 60Hz (100Hz)
Te ustawienia  co podał Kaminsky sprawdziłem u siebie i powiem tak -Rewelacja każdy kto ma DN-X1500  powinien zmienić na ustawienia podane wyżej, te fabryczne się nie sprawdzają. Jeżeli znacie inne ustawienia jeszcze lepsze to piszcie pozdrawiam :)

tomato

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2010, 16:07:26 »
HEQFreq - 16kHz (13kHz)
MEQFreq - 1 kHz (1kHz)
LEQFreq - 60Hz (100Hz)
Te ustawienia  co podał Kaminsky sprawdziłem u siebie i powiem tak -Rewelacja każdy kto ma DN-X1500  powinien zmienić na ustawienia podane wyżej, te fabryczne się nie sprawdzają. Jeżeli znacie inne ustawienia jeszcze lepsze to piszcie pozdrawiam :)
Panowie przepraszam że odgrzewam stary kotlet ale w wczoraj kupiłem ten mikser
i mam podobne i nie wiem jak się wchodzi w te parametry . Tylko że mój ma oznaczenia Dnx1500S :) O nim mowa ? Czy to "S" Jednak robi różnice ?

ppek

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marzec 2010, 16:17:48 »
Na jedno wychodzi. Do presetów wchodzisz przytrzymując przycisk TAP (w prawym dolnym rogu).

tomato

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marzec 2010, 16:41:49 »
Bardzo dziękuje już zmieniłem . A nie wiesz gdzie więcej jest opisanych podobnych opcji ?